Pozdravljen(a) mama ali oče!

Ideje za igre

Spodaj boste našli nekaj idej za igre, s katerimi boste spodbujali razvoj fonološkega zavedanja vašega otroka, obenem pa si boste z njimi lahko tudi krajšali čas.

Vidim nekaj

Na sprehodu, med vožnjo z avtom ali pa doma se igrajte tole igro.

Otroku recite vidim nekaj, kar se začne na črko A (izberite poljubno črko). Otrok naj ugiba kaj vidite. Lahko vam postavlja vprašanja, na katera pa lahko odgovarjate samo z DA ali NE.

Primer:

Vidim nekaj, kar se začne na črko M.

Ali je oseba? NE

Ali je rjave barve? JA

Ali je miza? JA

Nasvet: morda sprva začnite z nekoliko lažjo različico, vidim nekaj določene barve, da otrok sprva usvoji potek igre.

Gremo na morje

Igro lahko igrate doma ali na poti.

Za nekoliko lažjo različico lahko otroku ponudite slikono gradivo.

Gremo na morje in s seboj bomo vzeli le stvari, ki se začnejo na določeno črko. Kaj lahko vzamemo?

Namig: Navodilo lahko spremenite na zadnji ali pa srenji glas v besedi. Za povečanje težavnosti naj vsak ponovi že vse prej naštete besede in doda svojo.

Vse na isti glas

Sestavi poved, ki vsebuje samo besede, ki se začnejo na enak glas.

Primer: Moja mama melje moko.

Besedna veriga

Sestavi verigo iz besed. Kako? Čisto preprosto. Poslušaj prejšnjo besedo in ugotovi, na kateri glas se konča. Poišči besedo, ki se začne na ta glas in tako sestavite čim daljšo verigo. Pazite, da se besede ne ponavljajo.

Primer:

Ananas, slon, nosorog, goba, avto